Inaltarea Domnului

30-05-2014 | Categorie: Ultimele noutăți

INALTAREA DOMNULUI – MOMENT DE CINSTIRE A MEMORIEI APARATORILOR PATRIEI

La praznicul Inaltarii Domnului, joi, 29 mai 2014, dupa slujba Sfintei Liturghii, in biserica parohiei noastre a fost oficiata o slujba de pomenire pentru eroii, ostasii si luptatorii romani din toate timpurile si din toate locurile, care s-au jertfit pe campurile de lupta, in lagare si in inchisori pentru apararea patriei si a credintei stramosesti, pentru intregirea neamului, libertatea si demnitatea poporului roman.

In fata troitei din curtea bisericii, ridicata in memoria ostasilor jertfiti pentru reintregirea neamului, au fost pomeniti eroii familiilor din comunitatea noastra, multe dintre ele numarandu-se printre ctitorii bisericii, care s-au dovedit aparatori ai patriei pana la sange. In cuvantul rostit la finalul slujbei, Pr. paroh Iulian Scoipan a subliniat importanta pastrarii si afirmarii demnitatii nationale, ca obligatie morala fata de cei carora le datoram identitatea noastra ca neam crestin, explicand totodata de ce sarbatoarea Inaltarii Domnului a fost proclamata de Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, inca din anul 1920, ca zi de pomenire a eroilor neamului romanesc. “Inaltarea lui Hristos a avut loc dupa jertfa mantuitoare, trupul in care a patimit moartea biruitoare asupra mortii fiind asezat de-a dreapta Tatalui. Aceasta pentru ca nici o inaltare nu este posibila fara jertfa, nici o biruinta nu se obtine fara sacrificiu!”

In incheiere, grupul psaltic Patras al parohiei a sustinut un scurt program de cantece patriotice si religioase.

Galerie imagini