HRISTOS A ÎNVIAT!

05-05-2016 | Categorie: Ultimele noutăți

În noaptea de Paști, mii de enoriași ai parohiei noastre s-au bucurat de Învierea Domnului, urându-și din suflet ca și în viața lor să învieze Hristos!

La miezul nopții, clopotele bisericii au amintit tuturor de minunea care a schimbat sensul existenței omenirii, iar lumini din Lumina lui Hristos au împânzit cartierul. Preoți și credincioși au cântat în cor ”Hristos a înviat!”, oameni și îngeri s-au bucurat, iar slujba Sfintei Liturghii din noaptea de Paști, poate cea mai frumoasă liturghie a Bisericii, a fost încununată de împărtășirea cu Sfintele Taine.

În prima zi de Paști, la Vecernie, Sfânta Liturghie a fost rostită, conform tradiției, în mai multe limbi, simbolizând vestirea Învierii Domnului către toate neamurile.

Bucuria Sfintelor Sărbători a cuprins toate sufletele, care într-o suflare au răspuns”Adevărat a înviat!”