HRAMUL DE VARĂ AL PAROHIEI NOASTRE

16-08-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului este hramul de vară al parohiei Apărătorii Patriei I, fiind serbat cu multă bucurie de către enoriașii noștri, anul acesta în condițiile speciale impuse de pandemie.

Prăznuirea a început încă din ajun, cu oficierea slujbei Privegherii, în cadrul căreia s-a cântat Prohodul Maicii Domnului, urmat de procesiunea de înconjurare a bisericii.

În ziua sărbătorii, slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi, la final părintele paroh Iulian Scoipan vorbind celor prezenți despre legătura specială dintre Hristos și Maica Sa, așa cum reiese din Sfintele Evanghelii, ca model pentru legătura pe care fiecare dintre noi trebuie să o avem cu Mântuitorul, prin Născătoarea de Dumnezeu.

Bucuria a fost desăvârșită prin oferirea tuturor participanților a câte unui dar duhovnicesc.