HRAMUL DE VARĂ AL PAROHIEI NOASTRE

19-08-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

La praznicul Adormirii Maicii Domnului, biserica noastră și-a sărbătorit hramul de vară. Având-o ocrotitoare pe Maica Domnului și văzând evlavia enoriașilor pentru Născătoarea de Dumnezeu, această sărbătoare a devenit în ultimii ani un prilej de mare bucurie duhovnicească.

Atât la Prohodul Maicii Domnului, cât și la Sfânta Liturghie din ziua praznicului, sute de credincioși au adus cinstire Maicii Domnului, bucurându-se de cuvântul de învățătură (ținut de părintele Eugen Bucur, coordonatorul preoților de caritate din Arhiepiscopia Bucureștilor, invitatul de onoare în acest hram), cât și de comuniunea împărtășită în cadrul slujbelor, încheiate cu o agapă frățească.

În acest an, din cauza lucrărilor ample de restaurare și consolidare ce se execută la biserica parohială, serbarea hramului a avut un caracter special, slujbele fiind oficiate la altarul de vară al bisericii.