HRAMUL DE VARĂ AL BISERICII PAROHIALE

14-08-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

La praznicul Adormirii Maicii Domnului, parohia noastră își serbează hramul de vară. Stabilit la inițiativa ctitorilor bisericii, acest praznic arată recunoștința credincioșilor pentru binefacerile primite de la Dumnezeu prin mijlocirile Maicii Domnului. Ca în fiecare an, în seara zilei premergătoare va fi oficiată slujba Privegherii, în cadrul căreia se cântă Prohodul Maicii Domnului, la final fiind organizată o procesiune în jururl bisericii.

În ziua sărbătorii, Sfânta Liturghie va fi oficiată de un sobor de preoți, urmată de agapa frățească.

În acest an, sărbătoarea hramului de vară găsește biserica în pregătiri pentru resfințire. În ultima perioadă au fost finalizate câteva dintre lucrările desfășurate aici: a fost montat mobilierul bisericesc, a fost finalizată restaurarea picturii exterioare și sunt în desfășurare lucrări de finisaje.