FESTIVAL DE FOLCLOR TRADIȚIONAL PENTRU CORURILE PAROHIILOR DIN SECTORUL 4

05-06-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

Protoieria Sector IV Capitală organizează duminică, 9 iunie 2019, începând cu orele 13,00, un festival de folclor tradițional românesc, la care vor participa grupurile corale din sectorul 4.

În anul omagial al satului românesc, în mijlocul celui mai mare oraș al țării vor răsuna cântece tradiționale românești, balade și doine, hore ale satului de altă dată, interpretate de grupuri psaltice și corale de la parohiile din sectorul nostru. Locul de întâlnire va fi la parohia ”Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan”, din str. Emil Racoviță, nr. 16 A.

Grupul psaltic ”Mărturia” al parohiei noastre va interpreta trei cântări din folclorul românesc, iar toți credincioșii sunt așteptați să se bucure de tradiții redescoperite.