Expoziție despre istoria cartierului și a parohiei noastre

10-11-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

În data de 12 noiembrie 2017, după slujba Sfintei Liturghii, va fi vernisată la biserica parohială expoziția ”Istorii despre Apărătorii Patriei”, realizată în colaborare cu Muzeul Municipiului București, în cadrul unui proiect finanțat de către Administrația Fondului Cultural Național.

Expoziția cuprinde informații și fotografii despre istoria cartierului Apărătorii Patriei și despre biserica parohiei noastre, fiind inserate și mărturii ale unora dintre cei mai în vârstă enoriași, care își amintesc vremurile de înflorire și de decădere a acestei zone din sudul Bucureștilor.

Acest demers este parte a proicetului ”100 de ani de recunoștință”, care își propune, între altele, realizarea unei monografii a cartierului și a bisericii Apărătorii Patriei, precum și editarea unui DVD care să cuprindă etapele de dezvoltare a zonei, dar și fazele construcției, consolidării și restaurării bisericii parohiale, care vor fi lansate în cursul anului 2018, cu prilejul resfințirii bisericii.