EXPOZIȚIE DESPRE CARTIERUL ȘI BISERICA APĂRĂTORII PATRIEI

12-12-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

La biserica parohială a fost deschisă o expoziție cu panouri ce redau imagini și informații despre istoria cartierului și a bisericii Apărătorii Patriei. Opt planșe cu fotografii de epocă, dar și cu mărturii ale locuitorilor zonei, deopotrivă enoriași ai bisericii, aduc în mintea și sufletul celor care le cercetează atmosfera de odinioară, parfumul interbelic și istoria zbuciumată a Apărătorilor Patriei.

Datele au fost obținute din Arhivele Naționale, din arhiva bisericii, dar și din casele din zonă, fiind sistematizate în cadrul proiectului ”Istorii din Apărătorii Patriei” de către doamna Mihaela Murgoci, consilier local la Sectorul 4.

[ Apasati aici pentru mai multe detalii despre expozitie. ]