Evaluarea lucrărilor de restaurare a picturii bisericii noastre

28-07-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

Începând cu luna iulie 2017, în cadrul proiectului de consolidare și restaurare a bisericii parohiale, se desfășoară lucrări de conservare și restaurare a picturii interioare. Acestea se desfășoară cu implicarea unei echipe de specialiști, coordonată de monahia Teodosia Ilie și au ca scop punerea în valoare a picturii executate în secolul trecut de către maeștrii Ionel Ioanid și Iosif Vas.

În data de 27 iulie 2017, o mică parte din suprafața restaurată a fost evaluată de către reprezentanții Comisiei Naționale de Pictură bisericească. Aceștia au constatat faptul că lucrările de conservare-restaurare decurg conform proiectului elaborat și a făcut unele recomandări pentru scoaterea în evidență a frumuseții podoabelor murale ale bisericii.

Finalizarea lucrărilor este prevăzută pentru vara anului 2018, când va avea loc recepția finală a acestora și resfințirea bisericii.