DISTINCȚII PENTRU SLUJITORII PAROHIEI

24-09-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

Pentru implicarea în activitățile misionar-pastorale, administrativ-gospodărești, cultural-educaționale și catehetice în parohia Apărătorii Patriei I, clerici slujitori de aici au fost răsplătiți de către Preafericitul Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu distincții și ranguri bisericești.

Pentru coordonarea lucrărilor edilitare la ansamblul parohial, părintele paroh Iulian Scoipan a primit Ordinul ”Sanctus Stephanus Magnus” pentru clerici, iar pentru întreaga activitate desfășurată la aprohie părinții slujitori Gheorghe Ciorîță și Ionică Toma au primit rangul de iconom stavrofor. De asemenea, părintele diacon Narcis Marian Guiu a primit Diploma omagială a anului 2019, dedicat satului românesc, cu medalie, pentru implicarea în activitățile desfășurate în parohie.