Daruri pentru copiii internati in sectia Oncologie pediatrica a Spitalului Fundeni

05-12-2014 | Categorie: Ultimele noutăți

Joi, 4 decembrie 2014, o delegație a parohiei noastre a oferit daruri copiilor internați la secția Oncologie pediatrică de la Institutul Oncologic Alexandru Trestioreanu din Capitală. Preoții parohiei, însoțiți de câte un reprezentat al Departamentului de tineret și al Comitetului parohial, au oferit celor 30 de copii internați aici fructe, iconițe și cărți de rugăciune, amintindu-le acestora că nu sunt singuri, dar și faptul că Moș Nicolae îi poartă în grijă.

Bucuria acestor copii a fost cu atât mai mare cu cât, chiar în aceeași zi, au avut ocazia să se închine la un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, dar și la o copie în mărime naturală a vestitei icoane Maica Domnului Pantanassa, donată spitalului.

Această acțiune a fost posibilă cu sprijinul membrilor comunității noastre parohiale, care ne sprijină și în realizarea altor multe activități social-filantropice, organizate mai ales în perioada posturilor din anul bisericesc și a marilor sărbători religioase.
 

Galerie imagini