”CU MINTEA LA CER ȘI PICIOARELE PE PĂMÂNT” - PRIMA CONFERINȚĂ PE ”CĂILE POCĂINȚEI”

03-04-2024 | Categorie: Ultimele noutăți

Duminică, 31 martie 2024, s-a desfășurat prima conferință din ciclul ”Căile Pocăinței”, programul duhovnicesc dedicat perioadei Postului Mare.

În a doua duminică a Postului, părintele Dan Bădulescu a fost invitatul comunității noastre, împărtășindu-ne, sub genericul ”Cu mintea la cer și picioarele pe pământ”, învățătura ortodoxă, dar și experiența personală despre unele practici spirituale și ezoterice care ispitesc creștinii și, mai ales, tinerii de azi.

În duminica în care Biserica prăznuiește amintirea Sfântului Grigorie Palama și a învățăturii sale despre energiile necereate, părintele Dan Bădulescu ne-a arătat că omul este în căutarea sfințeniei, fiecare devenind un sfânt în mai mare sau mai mică măsură (după strădania sa), experiența spirituală fiind definitorie în devenirea ființei umane.

La final, părintele a răspuns întrebărilor celor prezenți despre unele practici spirituale ale lumii de azi.