CORUL SYMBOL AL PATRIARHIEI ROMANE PREZENT IN BISERICA PAROHIEI NOASTRE

31-01-2014 | Categorie: Ultimele noutăți

In duminica a XXXII-a dupa Rusalii, in data de 26 ianuarie 2014, raspunsurile la Sfanta Liturghie au fost date in biserica noastra de membrii Corului Symbol al Patriarhiei Romane. Raspunzand invitatiei de a participa la slujba Sfintei Liturghii, acestia au fost coordonati de dirijorul Corului, diacon prof. Jean Lupu, daruind clipe de inaltare duhovniceasca enoriasilor prezenti.
 

La finalul slujbei, parintele paroh Iulian Scoipan a multumit membrilor Corului Symbol, in special parintelui dirijor, caruia i-a oferit o icoana cu chipul Sfantului Ierarh Nicolae, ocrotitorul parohiei si al tuturor copiilor, dar si un CD cu slujba Paraclisului Sfantului Nicolae, realizat de Grupul psaltic Patras al parohiei, acesta fiind oferit tuturor copiilor din cor.
 
La randul sau, parintele diacon Jean Lupu a daruit parohiei noastre un CD cu cantece interpretate de membrii Corului Symbol, credinciosii prezenti putand achizitiona mai multe albume dintre cele editate de acesta.
 
Corul Symbol a fost infiintat la data de 18 septembrie 1990 de catre profesorul Jean Lupu si functioneaza cu binecuvantarea Patriarhiei Romane, aducand o nota de unicitate in peisajul muzicii corale romanesti. Membrii corului sunt cu totii solfegisti si cu credinta in Dumnezeu. A cantat pe scenele Salii Palatului, Radiodifuziunii Romane, Ateneului Roman, a Operei Nationale, Universitatii Nationale de Muzica, Palatului Parlamentului, Palatului Cotroceni, Uniunii Compozitorilor, diferitelor universitati, precum si in numeroase catedrale si biserici din capitala si din tara. Se cuvine a evidentia faptul ca Filarmonica George Enescu include in fiecare stagiune a sa cel putin un concert al corului Symbol.
 
A obtinut numeroase trofee si a participat la festivaluri europene si nationale.
 
Corul Symbol a imprimat peste 100 de lucrari corale si a realizat 16 discuri, dintre care 4 CD-uri insotite de casete audio si alte 9 CD-uri. 
 
Corului Symbol i-a fost dedicata, in 1994, Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur, scrisa pentru voci egale de catre compozitorul Dumitru D. Stancu si cantata pentru prima oara la Cenaclul Uniunii Compozitorilor.
 
Pe 9 mai 1999, corul „Symbol” a avut onoarea sa dea raspunsurile la Sf. Liturghie, in prezenta Papei Ioan Paul al II-lea.
 
 

Galerie imagini