Consolidarea fundațiilor bisericii parohiale

16-04-2016 | Categorie: Ultimele noutăți

În această perioadă se desfășoară ample lucrări de consolidare a fundațiilor bisericii parohiale. Din cauza terenului nisipos, biserica a avut de suferit prin scufundarea fundațiilor, acest lucru fiind vizibil prin crăpăturile din zidurile sale.

În urma întocmirii proiectului tehnic și a obținerii avizelor necesare, lucrările au fost demarate prin efectuarea unor injectări cu soluție de bentonită și lapte de ciment, menite să stabilizeze terenul de fundare și să conserve fundațiile. Acest procedeu inovator afectează mai puțin construcția și reprezintă doar un prim pas al unui amplu proiecte de consolidare și restaurare a bisericii parohiale, care își propune să ofere comunității acest monument religios înnoit, pregătit pentru resfințire în anul 2018, la împlinirea a 100 de ani de recunoștință pentru făuritorii Marii Uniri  și ctitorii acestui sfânt locaș.