CONSILIUL PAROHIAL A PREZENTAT BILANȚUL ACTIVITĂȚILOR PE ANUL 2018

06-02-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

            La fiecare început de an, Consiliul parohial prezintă Adunării parohiale bilanțul activităților desfășurate în anul precedent. Părintele paroh Iulian Scoipan a prezentat o sinteză asupra rezultatelor obținute în anul 2018, subliniind implicarea enoriașilor în proiectele misionar-pastorale, administrativ-gospodărești și social-filantropice.


           Aducerea în pelerinaj a cinstitului Brâu al Maicii Domnului la biserica noastră, în perioada 21 – 24 iunie 2018, desfășurarea mai multor lucrări de construcție, reparații, conservare și restaurare la biserica parohială, la casa parohială și la Centrul social-pastoral; desfășurarea mai multor proiecte culturale, educaționale și catehetice (pentru copii și tineri), în colaborare cu voluntarii parohiei, dar și desfășurarea mai multor campanii de strângere de ajutoare constând în alimente, rechizite, haine, medicamente sau bani, pentru diferite persoane sau comunități sunt doar câteva exemple de success.


           Campania Dăruind, învățăm să iubim!, desfășurată împreună cu parohia Progresul din București, în cadrul căreia s-au colectat peste 600 kg de alimente, 100 kg de fructe, 50 de pachete de produse pentru igienă, sute de saci cu jucării, 30 de ghiozdane complet echipate pentru comunitățile de la Letca Nouă și Valea Plopilor, județul Giurgiu, a fost cea mai mare acțiune caritabilă organizată în parohia noastră.

În anul 2019, părintele paroh a subliniat că principalele obiective sunt
-    Finalizarea lucrărilor la biserica parohială;
-    Finalizarea lucrărilor la casa parohială;
-    Finalizarea lucrărilor la Centrul social-pastoral;
-    Finalizarea lucrărilor la clopotniță;
-    Racordarea bisericii la sistemul de distribuție a gazelor naturale, prin introducerea încălzirii proprii în toate imobilele parohiei;
-    Construirea unui altar de vară, care va cuprinde și Monumentul Apărătorilor Patriei;
În domeniul social-filantropic:
-    Întocmirea unei baze de date a cazurilor sociale aflate în evidența parohiei;
-    Dezvoltarea colaborării cu Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice ”Sf. Teodora”, din cadrul DGASMB, care funcționează pe teritoriul parohiei noastre;
-    Inițierea programului de întrajutorare socială Banca de alimente și medicamente pentru familiile din parohie.
În domeniul catehetic-educațional:
-    Dezvoltarea și diversificarea programului de activități catehetice, educaționale și de dezvoltare personală oferite copiilor și tinerilor din cadrul Grupului de cateheză ”Sf. Cuvioasă Parascheva”;
-    Intensificarea programului ”Cateheze pentru viață”, destinat adulților, prin organizarea unor cateheze speciale destinate unor categorii de credincioși (spre exemplu, cateheze pentru nași, miri sau părinți despre Taina Botezului și Taina Cununiei);
-    Intensificarea parteneriatului cu unitățile școlare din cuprinsul parohiei;
-    Intensificarea programelor destinate tinerilor din parohie, cu tematică sportivă, culturală, educațională etc;
-    Inițierea unui program de burse destinat copiilor proveniți din familii monoparentale sau cu dificultăți materiale;
-    Inițierea unui program de studii pentru sprijinirea copiilor cu probleme la învățătură.