Concursul Icoana si Scoala Marturisirii

01-02-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

Mai mulți copii din parohia noastră s-au înscris la concursul ”Icoana și Școala Mărturisirii”, organizat de Arhiepiscopia Bucureștilor în anul 2017, dedicat în Patriarhia Română cinstirii icoanelor și comemorării apărătorilor ortodoxiei și mărturisitorilor din vremea comunismului.

Participanții vor realiza două lucrări – o operă literară (poezie, rugăciune, eseu) și una artistică (pictură, colaj, proiecție multimedia) – în care vor evidenția credința, ca mărturie a trăirii creștine, bazată pe jertfă și misiune.

Sub coordonarea domnișoarei Mihaela Palade, profesor la Facultatea de Teologie din București, secția Artă Sacră, copiii vor participa la întâlnirile de pregătire a lucrărilor în fiecare sâmbătă după-amiaza, la final toate realizările urmând a fi expuse în cadrul bisericii parohiale, iar cele mai reușite vor reprezenta parohia noastră la fazele superioare ale concursului.