COLINDE CLASICE ÎN BISERICA PAROHIALĂ

16-12-2015 | Categorie: Ultimele noutăți

Duminică, 13 decembrie 2015, după Sfânta Liturghie, în biserica parohiei au răsunat colinde clasice, interpretate la vioară, violă și violoncel de către membrele Cvartetului ”Pasione”. Răspunzând invitației Pc. Pr. paroh Iulian Scoipan, tinerele absolvente ale Universității Naționale de Muzică din București au încântat pe credincioșii prezenți cu fragmente din operele lui Bach, Haydn sau Vivaldi, precum și din colinde clasice sau melodii bisericești.

Acest ”alt fel de concert de colinde”, cum l-a numit părintele paroh, a adus un moment de bucurie și liniște în sufletele celor prezenți, iar colindătorii au primit daruri.

Alți colindători vor poposi în biserică duminică, 20 decembrie 2015, după slujba Sfintei Liturghii, când Grupul psaltic Patras al parohiei va avea invitați pe Georgiana Aurică și grupul de elevi ai Liceului de artă ”Dinu Lipatti” și de protopsaltul Bogdan Nicușor Marin.

Galerie imagini