COLECTĂ ÎN CĂRȚI DE CULT ȘI DE FOLOS DUHOVNICESC PENTRU PAROHIILE DIN EPISCOPIA BASARABIEI DE SUD

14-04-2023 | Categorie: Ultimele noutăți

În perioada Postului Mare, cu Înalta binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL, în parohia noastră s-a desfășurat o colectă de cărți de cult și de folos duhovnicesc pentru parohiile din Episcopia Basarabiei de Sud. De asemena, au fost adunate și mai multe cărți de literatură română pentru bibliotecile parohiale și publice din Republica Moldova.

Astfel, 20 de parohii din Episcopia Basarabiei de Sud au primit câte o Evanghelie ferecată, un Liturghier, o Panihidă, un Molitfelnic mare și un Molitfelnic mic, pentru oficierea slujbelor în limba română. Acestea au ajuns la beneficiari în Săptămâna Sfintelor Pătimiri, unele fiind deja oferite de către Preasfințitul Părinte Veniamin, episcopul Basarabiei de Sud, comunităților sărace sau nou venite în această eparhie.