CLERICII ȘI VOLUNTARII PAROHIEI AU OFERIT LUMINA SFÂNTĂ ENORIAȘILOR

25-04-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

În noaptea de Paști, clericii și voluntarii parohiei au oferit Lumina Sfântă enoriașilor, chiar la casele acestora.

Responsabili și ținând cont de interdicțiile de mișcare impuse prin Ordonanțele Militare, aceștia au dorit să bucure pe credincioși în această perioadă dificilă a pandemiei noului coronavirus. Imediat după ce Lumina Sfântă de la Ierusalim a sosit în biserica noastră, oameni inimoși au alergat pe fiecare stradă, în fiecare scară de bloc sau în fiecare zonă rezidențială, oferind reprezentanților comunității câte o candelă cu Lumină Sfântă.

Astfel, la miezul nopții de Înviere, fiecare enoriaș a putut cânta imnul pascal în fața icoanei Învierii luminată de Lumina Sfântă! Hristos a înviat!