CERC DE LECTURĂ DUHOVNICEASCĂ ÎN BISERICA NOASTRĂ

11-02-2021 | Categorie: Ultimele noutăți

Miercuri seara, 10 februarie 2021, după slujba Acatistului, în biserica parohială a avut loc prima întâlnire a Cercului de lectură duhovnicească, inițiat și coordonat de părintele diacon Narcis Guiu.

Cu o frecvență de două ori pe lună (la fiecare a doua zi de miercuri), Cercul de lectură duhovnicească își propune să stimuleze gustul pentru lectura duhovnicească a enoriașilor noștri, îndemnându-i să descopere învățăturile Sfinților Părinți despre anumite patimi și virtuți, aspecte practice legate de viața creștinului de azi, sar și să pună în valoare tezaurul bibliotecii parohiale, care s-a îmbogățit în ultima perioadă cu noi volume.

Prima temă pe marginea căreia s-a discutat a fost pocăința, ca mod firesc și mântuitor de viețuire a creștinilor. Următoarea întâlnire se va desfășura miercuri, 24 februarie 2021, începând cu orele 18,00, tema acesteia fiind fățărnicia.