CE (MAI) ESTE UNIUNEA EUROPEANĂ?

14-05-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

 În preajma Zilei Europei (9 mai), membrii Grupului de cateheză ”Sf. Cuvioasă Parascheva” au aflat mai multe despre istoria, utilitatea și structura actuală a Uniunii Europene, concepte atât de mult utilizate în limbajul public, mai ales în ultima perioadă. Atelierul, susținut de domnișoara Monica Antonie, a prezentat modul în care a luat ființă Uniunea, care au fost cele mai importante tratate ale sale și cum s-au alăturat treptat, cele 28 de state care o alcătuiesc.

In plus, au aflat despre valorile care stau la baza Uniunii, dar și drepturile pe care le au toți cetățenii. 

Remarcabil este faptul că cei mici știau despre investițiile care se pot face cu fondurile primite de la Uniune și au aflat și cum pot beneficia de câteva programe dedicate tinerilor și educației. O alta tema cunoscuta a fost Brexit, dar și telefonul copilului, unde copiii pot suna pentru sprijin.

Iar, ca o curiozitate, au aflat și faptul că exista și sfinți creștini ocrotitori ai statelor membre ale Uniunii Europene.