CATEHEZE DESPRE MAICA DOMNULUI

19-08-2015 | Categorie: Ultimele noutăți

În postul Adormirii Maicii Domnului, în fiecare seară, după slujba Paraclisului, credincioșii parohiei noastre au participat la cateheze închinate Maicii Domnului. Abordând teme ca ”Cinstirea Maicii Domnului in Biserică”, ”Rugăciunea sau minunile Maicii Domnului”, ”Modelul Maicii Domnului pentru mame și fecioare” ori ”Maica Domnului în iconografia sau imnografia Bisericii”, catehezele au fost susținute de către clericii bisericii, cântăreți, teologi sau personalități culturale din cadrul parohiei.

Seria catehezelor s-a încheiat cu prelegerea ”Maica Domnului în Acatist și iconografie”, susținută de către domnișoara Mihaela Palade, profesor universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul din București, care s-a bucurat de aprecierea tuturor celor prezenți.