CATEHEZĂ SPECIALĂ PENTRU NAȘI, PĂRINȚI ȘI TINERI MIRI, DESPRE TAINA BOTEZULUI ȘI TAINA CUNUNIEI

18-01-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

Începând cu luna ianuarie 2019, la parohia noastre se vor desfășura cateheze lunare despre Taina Botezului și Taina Cununiei. Acestea se vor adresa nașilor, părinților și tinerilor miri care vor participa la aceste taine oficiate în biserica noastră.

În ultima zi de vineri a fiecărei luni, începând cu orele 19,00, aceștia (și nu numai) vor fi așteptați pentru a discuta probleme teologie, canonice și practice despre botez și cununie.

Întrebările despre cine poate cununa sau boteza, ce condiții trebuie să îndeplinească sau care sunt responsabilitățile nașilor, părinților sau tinerilor miri pentru acest moment important își vor găsi răspunsuri avizate și în conformitate cu învățătura Bisericii Ortodoxe.