CATEHEZĂ SPECIALĂ ÎN BISERICA PAROHIALĂ

14-08-2016 | Categorie: Ultimele noutăți

CATEHEZĂ SPECIALĂ ÎN BISERICA PAROHIALĂ

Sâmbătă, 13 august 2016, la finalul slujbei Paraclisului Maicii Domnului, în biserica parohială a fost susținută o cateheză specială. În pregătirea aducerii moaștelor Sfântului Apostol Petru și ale Sfântului Ioan Botezătorul, credincioșii prezenți au aflat lucruri interesante despre viața, importanța și iconografia celor doi sfinți.

Cateheza a fost susținută de către domnișoara Prof. Univ. Dr. Mihaela Palade, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă ”Justinian Patriarhul” din București, care a prezentat în format multimedia aspecte din iconografia celor doi sfinți, subliniind unele asemănări și deosebiri între viața și activitatea acestora.

Moaștele Sfinților Petru și Ioan Botezătorul vor fi aduse în pelerinaj la biserica noastră de la parohia Bumbăcari din București, cu prilejul hramului Adormirii Maicii Domnului, în zilele de 14 și 15 august 2016.