CATEHEZĂ DESPRE UNITATEA ÎNTRU DRAGOSTE A SFINȚILOR TREI IERARHI

08-02-2022 | Categorie: Ultimele noutăți

La finalul slujbei Vecerniei închinată Sfinților Trei Ierarhi, în biserica parohială a avut loc o cateheză specială dedicată unității întru dragoste a celor Trei Sfinți Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur, ca model al iubirii creștine.

Cateheza a fost susținută de către domnișoara Prof. Dr. Mihaela Palade, de la Facultatea de Teologie ”Justinian Patriarhul” din București, care a subliniat modelul de dragoste dintre cei ierarhi, după prototipul Sfintei Treimi, pentru creștinii de azi, prezentând modele iconografice vechi și noi ale reprezentărilor treimice.

Această întâlnire face parte dintr-un amplu proiect catehetic, ce își propune ca periodic să prezinte, în mod interactiv și atractiv, principala sărbătoare a lunii calendaristice.