CATEHEZĂ DESPRE OCROTIREA SFINȚILOR ÎNGERI

13-11-2021 | Categorie: Ultimele noutăți

În ajunul prăznuirii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil,după slujba Vecerniei, în biserica parohială s-a desfășurat o cateheză specială, susținută de domnișoara profesoară Mihaela Palade, care a vorbit celor prezenți despre ocrotirea pe care puterile cerești o au asupra oamenilor în viața pământească și întru adormire.

Prezentarea, bogată în imagini și icoane ale sfinților îngeri, a vizat lucrarea puterilor fără de trup perioada vechi-testamentară și în timpul activității pământești a Mântuitorului, dar și în viața de zi cu zi a oamenilor și mai ales în ajutorul acordat sufletului uman după ieșirea din trup și la Judecată.

A fost un îndemn la a cuget amai mult și mai des la îngerul păzitor și la sprijinul puterilor cerești pentru sufletul nostru!