BUCURIA PRAZNICULUI FLORIILOR ÎN CONDIȚIILE STĂRII DE URGENȚĂ

09-04-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

Chiar dacă în acest an, din cauza Stării de Urgență în vigoare în aceste zile, Pelerinajul de Florii a fost anulat, bucuria Praznicului Intrării Domnului în Ierusalim va fi simțită în biserica noastră în condiții specifice. În conformitate cu îndrumările Cancelariei Sfântului Sinod privind organizarea și desfășurarea acestei sărbători, stâlpările (ramuri de salcie și finic) vor fi sfințite la finalul slujbei Vecerniei praznicului, sâmbătă seara, astfel încât în ziua sărbătorii, Duminica Floriilor, în intervalul 08,00 - 12,00, pe durata slujbei Utreniei și a Sfintei Liturghii, credincioșii să poată primi aceste ramuri binecuvântate!

Reamintim că accesul în curtea bisericii și la lumânărar se face în limita a trei persoane, cu păstrarea distanțării sociale de 1,5 m.