BUCURIA ÎNTÂLNIRII CU SFÂNTUL NICOLAE

07-12-2016 | Categorie: Ultimele noutăți

Sute de credincioși s-au bucurat împreună, în biserica parohială, la sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, ocrotitorul comunității noastre.

După slujba Vecerniei din seara premergătoare, cei mici și cei mai mari s-au bucurat de un concert de colinde, susținut de grupul de copii al parohiei, invitat fiind protopsaltul Marin Bogdan, care a prezentat, cu această ocazie, noul său CD, ”La căsuța unde-i neaua până-n tindă!”. De daruri s-au bucurat toți cei prezenți.

Slujba Sfintei Liturghii de hram a fost oficiat de un sobor de preoți și diaconi, iar cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele Mihai Spătaru, de la parohia Sfântul Vasile din Ploiești. Preacucernicia sa le-a vorbit credincioșilor despre virtuțile Sfântului Nicolae, îndemnându-i să îi urmeze exemplul de credință, dârzenie și bunătate.

Toți cei prezenți au luat parte la agapa frățească oferită la final.