Braul Maicii Domnului va fi cinstit in parohia noastra

18-06-2018 | Categorie: Ultimele noutăți

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL, în perioada 21 - 24 iunie 2018, racla cu un fragment din Cinstitul Brâu al Maicii Domnului, de la Mănăstirea Kato Xenia, din Mitropolia de Dimitriada, Biserica Greciei, se va afla în pelerinaj la parohia noastră.

Pelerinajul va debuta joi, 21 iunie 2018, cu oficierea slujbei Sfintei Liturghii, urmând ca la orele 10,00 să fie întâmpinată delegația de la Mănăstirea Kato Xenia, care va aduce racla cu un fragment din Brâul Maicii Domnului.
Timp de patru zile, credincioșii din București și nu numai vor avea ocazia să cinstească odorul sfânt, expus spre închinare în biserica parohială. De asemenea,  programul liturgic va fi adaptat acestui moment deosebit din viața parohiei noastre, cuprinzând slujba Sfintei Liturghii în fiecare zi, Paraclisul Maicii Domnului, Taina Sfântului Maslu, dar și un concert de pricesne închinate Maicii Domnului.