BRÂUL MAICII DOMNULUI VA FI CINSTIT ÎN BISERICA NOASTRĂ

10-05-2018 | Categorie: Ultimele noutăți

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL, racla cu un fragment din Cinstitul Brâu al Maicii Domnului, de la Mănăstirea Kato Xenia, din Mitropolia de Demetriada, Biserica Greciei, se va afla în pelerinaj la parohia noastră.

Astfel, după tradiţia îndătinată de mai mulţi ani, de a oferi enoriașilor noștri posibilitatea de a se închina unor odoare sfinte și moaştelor unor sfinţi ce au o semnificaţie aparte pentru comunitatea noastră, în perioada 21 – 24 iunie 2018 credincioșii vor avea ocazia să cinstească un fragment din Brâul Maicii Domnului, de la Mănăstirea Kato Xenia.

Timp de patru zile, odorul sfânt va fi expus spre închinare în biserica parohială, programul liturgic fiind adaptat acestui moment deosebit din viața parohiei noastre.