BISERICA PAROHIALĂ VA FI RESFINȚITĂ ÎN ZIUA DE 22 SEPTEMBRIE 2019

18-09-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

La finalul unui amplu și complex proces de consolidare și restaurare, biserica parohiei noastre va fi resfințită în ziua de duminică, 22 septembrie 2019, la sărbătoarea Sfântului Ierarh Mucenic Teodosie de la Brazi, Mitropolitul Moldovei.

Începând cu anul 2016, au fost executate mai multe lucrări: consolidarea fundațiilor și a structurii de zid, înlocuirea acoperișului și montarea învelitorii de zinc-titan, montarea instalației de încălzire prin pardoseala de granit, înlocuirea instalației electrice, înlocuirea tâmplăriei vechi cu una de lemn stratificat cu geam termopan.

Binecuvântarea tuturor acestor lucrări, precum și târnosirea noii Sfinte Mese, se va face în cadrul slujbei de resfințire a bisericii, oficiată în ziua de duminică, 22 septembrie 2019, începând cu orele 8,30, de către Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, delegatul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.