Biserica Aparatorii Patriei I va primi moastele Sfantului Nicolae

03-12-2012 | Categorie: Ultimele noutăți

LA SARBATOAREA SA DIN ACEST AN, SFANTUL IERARH NICOLAE SE INTOARCE ACASA

 
Cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh DANIEL, un fragment din cinstitele moaste ale Sfantului Ierarh Nicolae, ocrotitorul parohiei noastre, va fi adus si pastrat pentru totdeauna in biserica noastra. Cu prilejul praznicului sau, hramul parohiei, la slujba Vecerniei din ziua de miercuri, 5 decembrie 2012, sfintele moaste vor fi aduse de la parohia Pogorarea Sfantului Duh, Protoieria I Capitala, si depuse spre inchinarea credinciosilor.
 
Legatura duhovniceasca dintre cele doua parohii s-a nascut in anul 2011, cand la hramul Adormirii Maicii Domnului moastele Sfantului Ierarh Nicolae au fost aduse in pelerinaj la biserica noastra, prilej cu care au fost organizate mai multe manifestari culturale si educative cu tinerii din cele doua parohii, legatura pastrata si in prezent. 
Sfantul Ierarh Nicolae este, alaturi de Maica Domnului (la praznicul Adormirii ei) si Sfantul Ierarh Teodosie de la Brazi, ocrotitorul parohiei noastre, hramul principal fiind stabilit inca de la punerea pietrei de temelie a bisericii, in anul 1934, de catre Comitetul de initiativa pentru construirea bisericii. Motivatia se pare ca a fost apropierea praznuirii sfantului de Ziua Marii Uniri - 1 Decembrie, ctitorii bisericii fiind veteranii si urmasii luptatorilor din Primul Razboi Mondial.
 
Aducerea unei particele din sfintele sale moaste in biserica noastra este expresia dorintei comunitatii parohiale, care a descoperit in sfintii lui Dumnezeu si in moastele acestora un sprijin in rugaciuni, iar in praznuirea acestora prilejuri de bucurie duhovniceasca aleasa.
 
Traditia de a aduce in fiecare an in pelerinaj la biserica noastra, la praznicul Adormirii Maicii Domnului, moastele cate unui sfant, a trezit in sufletele credinciosilor un sentiment religios deosebit, fiecare astfel de sarbatoare fiind prilejul unor ample manifestari liturgice. Un exemplu de dragoste si cinstire a sfintilor de catre enoriasii nostri a fost si praznuirea Sfantului Ierarh Mucenic Teodosie de la Manastirea Brazi, sarbatoare binecuvantata in data de 22 septembrie 2012 de prezenta Preafericitului Parinte Patriarh DANIEL.
 
Nadajduim ca aducerea unei particele din cinstitele moaste ale Sfantului Ierarh Nicolae sa fie o binecuvantare pentru multele familii aflate in nevoi si pentru copiii parohiei noastre (caci Sfantul este recunoscut drept ocrotitorul acestora), insa si un dar pentru toti credinciosii, care sa mobilizeze si sa inmulteasca eforturile comunitatii noastre pentru aducerea la bun sfarsit a lucrarilor pe care le-am initiat la biserica parohiala.