AU FOST RELUATE ACTIVITĂȚILE GRUPULUI DE CATEHEZĂ

20-09-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

Odată cu începerea noului an școlar, Grupul de cateheză ”Sf. Cuvioasă Parascheva” și-a reluat activitățile educaționale și de dezvoltare personală. Primii care și-au dat întâlnire în spațiul catehetic au fost copiii din grupa de vârstă peste 12 ani.

Sub coordonarea părintelui diacon Narcis Guiu, micii cateheți au împărtășit opinii despre perioada de pandemie pe care o traversăm, meditând la sentimentul de pocăință la care ne îndemană duminica de după Înălțarea Sfintei Cruci în care ne aflăm. La final, a fost vizionat reportajul televiziunii TrinitasTV despre regăsirea în ortodoxie a celebrului actor Jonathan Jackson, un exemplu de mărturisire pentru tânăra generație.

Întâlnirile vor fi organizate săptămânal, în spațiile special amenajate sau în curtea bisericii, cu respectarea tuturor reglementărilor specifice în vigoare.