ASPECTE ICONOGRAFICE ALE SFÂNTULUI APOSTOL ANDREI

01-12-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

În Postul Nașterii Domnului, la sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, cateheza susținută de Prof. Dr. Mihaela Palade a prezentat câteva dintre aspectele iconografice referitoare la Apostolul Românilor.

La finalul Vecerniei Mari pentru praznicul Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi chemat, ocrotitorul României, credincioșii prezenți au putut afla câteva amănunte interesante din iconografia ce îl surprinde pe Apostolul Românilor de-a lungul timpului, la momentele importante din activitatea Mântuitorului și după Înalțarea Sa la cer, precum și unele particularități ale reprezentării sale în icoanele românești.

Acest moment s-a înscris în programul catehetic special pe care parohia noastră îl desfășoară în perioada posturilor mari de peste an.