ANUL ȘCOLAR A ÎNCEPUT... ÎN CURTEA BISERICII!

16-09-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

Din cauza pandemiei, festivitatea începerii noului an școlar a fost anulată. De aceea, bucuria unui nou an școlar a fost împărtășită duminică, 13 septembrie 2020, în curtea bisericii parohiale, la finalul Sfintei Liturghii.

Copii și părinți s-au rugat, la începutul noului an școlar, pentru luminarea minții și paza sufletului și a trupului tuturor celor implicați în activitatea de învățare, iar la final părintele paroh Iulian Scoipan a citit o rugăciune de binecuvântare și a rostit un cuvânt de încurajare pentru elevi, profesori și părinți, explicând înțelesurile Crucii vremurilor pe care le traversăm în contextul provocării la care este chemată azi școala.

Pentru copiii aparținând familiilor cu dificultăți financiare din parohie au fost oferite ghiozdane cu rechizite necesare în noul an școlar, produse de igienă personală și măști de protecție