Anul omagial inchinat Tainei Sfantului Maslu si ingrijirii bolnavilor in parohia noastra

16-11-2012 | Categorie: Ultimele noutăți

Anul 2012 a fost proclamat de Sfantul Sinod drept Anul omagial al Tainei Sfantului Maslu si ingrijirii bolnavilor in Patriarhia Romana. Asemenea tuturor parohiilor din tara, si in biserica noastra s-au desfasurat manifestari religioase, educative si social-filantropice, puse sub acest generic. De-a lungul intregului an, in fiecare zi de vineri a fost oficiata Taina Sfantului Maslu, la care au participat numerosi credinciosi. La finalul slujbelor au fost rostite rugaciuni pentru sanatate.

In spiritul acestor manifestari, la hramul de vara al bisericii (sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului), in perioada 14 - 15 august 2012, cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh Daniel, au fost aduse in pelerinaj la parohia noastra cinstitele moaste ale Sfantului Mare Mucenic si Tamaduitor Pantelimon, de la biserica Sf. Pantelimon din Bucuresti. Traditia ca acest praznic sa fie un moment de intalnire a credinciosilor nostri cu sfintii va continua si in anii urmatori.
 
De asemenea, tinerii din parohie au vizitat pacientii internati in spitalele din cuprinsul parohiei, batranii singuri si neputinciosi, precum si familiile nevoiase, cu multi copii, daruind pachete cu alimente, imbracaminte si iconite.
 
Programul catehetic a fost si el adaptat acestei teme, punandu-se accent pe tamaduirea trupeasca si sufleteasca, necesara tuturor.
 
Manifestarile consacrate Anului omagial al Tainei Sfantului Maslu si ingrijirii bolnavilor s-au incheiat in biserica noasta in mod oficial in data de 9 noiembrie 2012, la praznuirea Sfantului Ierarh Nectarie de la Eghina, episcopul Pentapolei, cu oficierea Sfintei Liturghii si Tainei Sfantului Maslu, ocazie cu care a fost adusa in pelerinaj la biserica parohiei noastre, ca mangaiere pentru credinciosii care nu s-au putut inchina la sfintele sale moaste, o icoana de mari dimensiuni a Sfantului Nectarie.
 
Anul 2013, cand se implinesc 1700 de ani de la Edictul de la Milano, care a consfintit incetarea persecutiilor si libertatea crestinismului, a fost proclamat de Sfantul Sinod drept Anul omagial al Sfintilor Imparati Constantin si Elena.
 
Parohia  Aparatorii Patriei 1