Aducerea cinstitelor moaste ale Sfantului Ierarh Nicolae in Biserica Parohiei Aparatorii Patriei 1

13-12-2012 | Categorie: Ultimele noutăți

Incepand cu data de 6 decembrie 2012, biserica parohiei Aparatorii Patriei I pastreaza un fragment din cinstitele moaste ale Sfantului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, ocrotitorul comunitatii noastre. La solicitarea credinciosilor, Preafericitul Parinte Patriarh DANIEL a acordat Inalta binecuvantare ca parohia noastra sa primeasca un fragment din sfintele moaste ale marelui ierarh, daruit de parohia Pogorarea Sfantului Duh, prin dragostea si bunavointa parintelui paroh Visarion Alexa.

Racla cu sfintele moaste a fost adusa in biserica noastra la slujba Vecerniei Sfantului Nicolae de catre o delegatie a Arhiepiscopiei Bucurestilor, condusa de preacuviosul parinte arhimandrit Veniamin Goreanu, Consilier administrativ, fiind pusa spre cinstirea si inchinarea credinciosilor pe un baldachin special pregatit.

In cuvantul adresat credinciosilor cu acest prilej, parintele arhimandrit Veniamin Goreanu a transmis binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh DANIEL, precum si nadejdea ca sfantul ocrotitor, prezent de acum in biserica si prin sfintele sale moaste, va reprezenta un sprijin pentru cei in nevoi, o binecuvantare pentru toti credinciosii si o intarire in misiunea si proiectele initiate in parohie.

La finalul slujbei, corul Liceului Tehnologic Dacia, condus de Pc. diacon Iulian Slamna si corul Grupului de cateheza Cuvioasa Parascheva al parohiei noastre, condus de Pc. diacon Narcis Guiu au deschis sezonul colindelor, sustinand un moment artistic. Toti copii prezenti au primit daruri din partea Sfantului Nicolae, iar trei eleve ale Seminarului Teologic Sfanta Filofteia de la Pasarea au Primit bursele sociale Sf. Nicolae, acordate lunar de catre parohia noastra.

Spre cinstirea acestui moment istoric, timp de 40 de zile in biserica noastra se va oficia Acatistul Sfantului Ierarh Nicolae si slujba Sfintei Liturghii, in fiecare dimineata, incepand cu orele 8,00. Nadajduim ca participarea si impreuna rugaciune a credinciosilor la slujbele oficiate in aceasta perioada sa fie o cinstire in plus adusa Sfantului Ierarh Nicolae, mijlocitorul si rugatorul nostru inaintea lui Hristos Domnul.

Galerie imagini