A INCEPUT PELERINAJUL LA BRAUL MAICII DOMNULUI

22-06-2018 | Categorie: Ultimele noutăți

Racla cu cinstitul Brau al Maicii Domnului de la Manastirea Kato Xenia din Grecia a fost adusa in pelerinaj la parohia noastra. Delegatia a fost intampinata de catre claricii din Protoieria Sector IV Capitala, in frunte cu Pc. Protopop Ion Armasi, precum si reprezentantii Primariei Sectorului 4.

Cinstitul odor a fost asezat spre inchinarea pelerinilor, care au venit in numar mare in pofida vremii nefavorabile.

Seara a fost oficiata slujba Paraclisului Maicii Domnului, la finalul careia parintele paroh Iulian Scoipan a vorbit inchinatorilor despre rugaciunea mult folositoare catre Maica Domnului, dar si despre modul de cinstire a Nascatoarei de Dumnezeu, prin pelerinajul la racla cu vesmantul purtator de viata.

Pelerinajul va continua pana duminica seara.