A inceput montajul mobilierului bisericesc la biserica noastra

06-08-2018 | Categorie: Ultimele noutăți

Una dintre cele mai dificile lucrări din cadrul proiectului de consolidare și restaurare a bisericii noastre este confecționarea mobilierului bisericesc. Biserica noastră nu a avut niciodată un mobilier bisericesc unitar, stranele fiind confecționate din lemn, în anii 1970, într-un stil diferit de cel tradițional, în timp ce iconostasele și baldachinele sunt din fier.

După modelul catapetesmei (care se află în proces de restaurare), au fost confecționate uși noi, strane pentru credincioși, dar și mobilier pentru altar și pangar. O parte dintre acestea au fost deja montate în biserică, urmând a fi finalizate noile iconostase, baldachine și scaune.

Mulțumim tuturor celor care înțeleg importanța acestor lucrări și ne susțin în realizarea lor!