A FOST SFINȚITĂ O ICOANĂ A CELOR TREI HRAMURI ALE BISERICII NOASTRE

13-02-2024 | Categorie: Ultimele noutăți

Duminică, 11 februarie 2024, la finalul Sfintei Liturghii, a fot sfințită o icoană ce reprezintă toate cele trei hramuri ale bisericii parohiale - Sfântul Ierarh Nicolae, Adormirea Maicii Domnului și Sfântul Ierarh Teodosie de la Brazi.

Icoana a fost realizată de monahia Teodosia Ilie, pictor bisericesc, coordonator al echipei care, în perioada 2017 - 2019, a restaurat pictura bisericii noastre. Noua icoană reprezintă un unicat, întrucât reunește toate cele trei hramuri ale bisericii, într-o compoziție originală, având în registrul superior imaginea Adormirii Maicii Domnului, iar în cel inferior chipurile celor doi ierarhi ocrotitori - Sfântul Nicolae și Sfântul Teodosie de la Brazi. Reprezentările celor trei hramuri sunt despărțite prin coloane ce redau elemnete de detaliu sculptural din catapeteasma bisericii, ceea ce o personalizează în raport cu locașul de cult.

Icoana va fi așezată permanent spre închinarea credincioșilor, la iconostasul bisericii.