4 APRILIE 2013 - E VREMEA FAPTELOR

11-04-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

In parohia Aparatorii Patriei I E VREMEA FAPTELOR…

Considerand ca postul si rugaciunea nu au valoare duhovniceasca fara lucrarea faptelor bune, in perioada Postului Mare comunitatea parohiala se implica in aceste zile mai mult in ajutorarea semenilor aflati in nevoie. La initiativa parintelui paroh Iulian Scoipan si cu aprobarea Consiliului parohial, in parohia noastra se desfasoara in perioada Postului Mare proiectul E VREMEA FAPTELOR… Sub acest generic, in fiecare duminica a Postului sunt organizate actiuni filantropice si sociale, prin care diferite comunitati sau familii nevoiase sunt ajutate.

Daca in prima duminica a Postului Mare, numita a Ortodoxiei, a fost colectata suma cu care parohia noastra va contribui la Fondul central Misionar, in a doua duminica a fost organizata o colecta pentru ajutorarea comunitatii de copii (nascuti si nenascuti) si mame pe care Fundatia PRO VITA, coordonata de parintele Nicolae Tanase, a inchegat-o la Valea Plopului, judetul Prahova.

Raspunzand apelului parintelui Iulian Scoipan, credinciosii parohiei noastre au adunat peste 30 de saci cu imbracaminte (majoritatea noua, achizitionata pentru acest moment, atat pentru copii, cat si pentru mamele lor), vesela si tacamuri, alimente neperisabile si foarte multe carti scolare si rechizite, toate in valoare de peste 10.000 lei.

In data de 4 aprilie 2013, cativa membrii ai Consiliului parohial, impreuna cu copiii de la grupul de cateheza parohiala, coordonati de parintele diacon Narcis Guiu, s-au deplasat la Valea Plopului, facand o imensa bucurie micilor enoriasi de aici. Reprezentantii parohiei noastre au fost insotiti de un grup de elevi ai Liceului Dacia din cadrul parohiei, condusi de parintele diacon Iulian Slamna, profesor de religie.

Bucuria daruitorilor si a celor care au daruit aceste lucruri o regasiti in imaginile alaturate…

In cadrul programului E VREMEA FAPTELOR, in a treia duminica din Post (a Sfintei Cruci) va fi organizata o colecta in carti religioase, iconite si alte obiecte de cult pentru o comunitate aparte, cu o cruce grea si o misiune mantuitoare: comunitatea detinutilor de la Penitenciarul Rahova, in mijlocul careia ne propunem sa raspandim Cuvantul.

Galerie imagini