28 APRILIE 2013 - Un vis implinit

01-05-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

In Duminica Floriilor, biserica noastra si-a mai implinit un vis – sfintirea noului lumanarar. Lucrarile au inceput in prima saptamana a Postului Mare, dupa ce intentia inlocuirii vechiului lumanarar a fost exprimata inca de anul trecut.

Efortul financiar al credinciosilor pentru construirea noii anexe a fost sprijinit de familia Mihai si Florentina Ciobanu, din cadrul parohiei, care s-a implicat asigurand sumele necesare achizitionarii materialelor si platii muncitorilor. Desi parea indraznet, visul s-a implinit in doar cinci saptamani…

Parca a devenit o traditie ca biserica noastra sa se innoiasca in Duminica Floriilor. In anul 2011, la aceeasi sarbatoare, am inaugurat gardul cel nou, o mare realizare pentru acel moment. Anul acesta am sfintit si inaugurat un loc modern si intim, in aceleasi timp, pentru rugaciune si aprins lumanari.

Dupa Sfanta Liturghie, preoti si credinciosi ne-am rugat pentru ctitorii, lucratorii si enoriasii care s-au ostenit pentru noua constructie, cerand ca Dumnezeu sa asculte rugaciunile inaltate aici. Pentru ca, dupa cum spunea Pr. paroh Iulian Scoipan in cuvantul rostit cu acest prilej, "dupa Sfantul Altar, in acest loc se pomenesc cele mai multe nume, pentru ca fiecare lumanare aprinsa este insotita de o rugaciune pentru sanatatea, mantuirea si luminarea celor vii, dar si pentru pomenirea celor adormiti”.

Lumanararul adaposteste o icoana in mozaic, de mari dimensiuni, cu chipul Sfantului Arhanghel Mihail, ocrotitorul ctitorului, sfintita si ea la finalul slujbei, fiind un dar facut comunitatii noastre in ajunul Invierii Domnului.

Bucuria credinciosilor ne-a aratat ca nici o lucrare nu este rodul unui singur om. Toti, impreuna, fiecare cu puterea, cu rugaciunea si cu sarguinta sa, au participat la cladirea acestui loc deopotriva de rugaciune si de reculegere. Binecuvanteaza, Doamne, rodul ostenelilor robilor Tai!

Galerie imagini