17 aprilie 2013 - Inchis am fost si ati venit la Mine...

19-04-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

 

 

In cadrul proiectului social-filantropic E VREMEA FAPTELOR…, comunitatea parohiei Aparatorii Patriei I a fost alaturi de persoanele lipsite de libertate de la Penitenciarul Rahova.

In a treia duminica din Post (a Sfintei Cruci) a fost organizata in biserica o colecta in carti religioase, iconite si alte obiecte de cult pentru o comunitate aparte, cu o cruce grea si o misiune mantuitoare: comunitatea detinutilor de la Penitenciarul Rahova, in mijlocul careia am poposit miercuri, 17 aprilie 2013, pentru a raspandi Cuvantul.

Am vazut oameni spasiti, care cu teama parca treceau pragul bisericii, dar care s-au bucurat de fiecare dar pe care l-am adus din inima credinciosilor nostri. In cele cateva ore petrecute alaturi de acesti oameni am inteles ca fiecare poate avea iadul sau, asa cum fiecare isi poate construi raiul propriu, indiferent de lumea din jurul lui.

Multumim parintelui Paul Musescu, slujitorul acestor suflete, precum si doamnei Doina Iuliana Popa, misionar voluntar in randul acestei comunitati, enoriasa a parohiei noastre si sufletul acestei actiuni.

Multumirile insa se cuvin tuturor credinciosilor nostri care s-au implicat cu sufletul in acest proiect si care inca mai aduc la biserica donatiile lor constand in carti de suflet, icoane si metaniere…