1 iunie - Liturghia copiilor

06-06-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

Ziua Internationala a Copilului a fost sarbatorita in chip deosebit la parohia noastra. Sfanta Liturghie oficiata in aceasta zi a fost dedicata celor mai mici credinciosi, care au participat in numar mare la slujba. Raspunsurile la strana au fost date de catre copiii grupului de cateheza Sf. Cuvioasa Parascheva al parohiei, coordonat de catre Pc. diacon Narcis Guiu, acestia aratand ca efortul depus de-a lungul intregului an de a invata cantarile liturgice nu au fost in zadar.
 
Cuvantul de invatatura, referitor la viata si misiunea Sfantului Iustin Martirul si Filosoful (praznuit in aceasta zi) a fost citit tot de un copil - Florin Bratu, elev la seminarul Teologic din Giurgiu, fiu al parohiei noastre.
 
La finalul slujbei, fiecare copil participant a primit in dar cartea Sfintii Imparati Constantin si Elena, aparuta special pentru copii la Editura Basilica a Patriarhiei Romane cu ocazia anului omagial dedicat Sfintilor Imparati. Cartea a fost ilustrata de doamna preoteasa Ani Eliza Busuioc, fiica duhovniceasca a parohiei noastre, care a copilarit pe langa biserica Aparatorii Patriei I, in aceasta zi dansa oferind cartile in dar cu dedicatie pentru fiecare copil.
 
Ziua s-a incheiat cu o petrecere dulce, unde copii si-au impartit un mare tort, sucuri si baloane.
 
Nadejdea noastra si dorinta copiilor este ca Liturghia copiilor oficiata la data de 1 iunie a fiecarui an sa devina o traditie in biserica noastra, cu atat mai mult cu cat prima duminica de dupa aceasta data a fost desemnata de catre Sfantul Sinod al Bisericii noastre drept Duminica parintilor si a copiilor, iar praznuirea ei se face intr-o perioada plina de examene si teste, in acest fel fiind si noi cat mai aproape de elevi si studenti in incercarile specifice misiunii lor.

Galerie imagini