Pilda celor poftiti la cina

12-12-2013 | Categorie: Cuvant Evanghelic

CUVANTUL EVANGHELIC

Duminica, 15 decembrie 2013, se va citi la Sfanta Liturghie urmatorul cuvant evanghelic:


Zis-a Domnul: Un om oarecare a facut cina mare si a chemat pe multi;

Si a trimis la ceasul cinei pe sluga sa ca sa spuna celor chemati: Veniti, ca iata toate sunt gata.

Si au inceput unul cate unul, sa-si ceara iertare.

Cel dintai i-a zis: Tarina am cumparat si am nevoie sa ies ca s-o vad; te rog iarta-ma.

Si altul a zis: Cinci perechi de boi am cumparat si ma duc sa-i incerc; te rog iarta-ma.

Al treilea a zis: Femeie mi-am luat si de aceea nu pot veni.

Si intorcandu-se, sluga a spus stapanului sau acestea.

Atunci, maniindu-se, stapanul casei a zis: Iesi indata in pietele si ulitele cetatii, si pe saraci, si pe neputinciosi, si pe orbi, si pe schiopi adu-i aici.

Si a zis sluga: Doamne, s-a facut precum ai poruncit si tot mai este loc.

Si a zis stapanul catre sluga: Iesi la drumuri si la garduri si sileste sa intre, ca sa mi se umple casa, Caci zic voua: Nici unul din barbatii aceia care au fost chemati nu va gusta din cina mea. (Luca XIV, 16 – 24. Duminica a XXVIII-a dupa Rusalii)

          Toti oamenii sunt chemati la cina, caci Dumnezeu vrea ca toti sa se mantuiasca si sa ajunga la cunostinta adevarului. Darnicia fara de margini a lui Dumnezeu este mare prin belsugul bucatelor ce se servesc aici pe pamant. Casa lui Dumnezeu este Sfanta Biserica, iar bucatele care se servesc la masa Lui sunt Trupul si Sangele Domnului nostru Iisus Hristos, care se dau prin Sf. Impartasanie, aceasta fiind adevarata Cina de mare taina pe pamant.

          Hrana si bautura de la masa Domnului mai pot fi Cuvantul lui Dumnezeu din Sf. Evanghelie. Predicile si invataturile sunt o adevarata hrana duhovniceasca. Cantarile cele sfinte, imnurile religioase sunt cu adevarat o bautura racoritoare ce veseleste mintea, sufletul si inima.

          Toate Sfintele Taine sunt de mare folos omului aici pe pamant, dar in chip deosebit, este Sf. Liturghie, pentru ca prin aceasta capatam cele mai mari binefaceri si dobandim nenumarate foloase de la Dumnezeu, in Sfanta Biserica.

          Sfintii parinti ne asigura ca, atunci cand ascultam cu credinta Sfanta Liturghie, cu frica si cu smerenie, ne asezam la masa cu Sf. Treime, cu Maica Domnului, cu Sf. Arhangheli si cu cetele ingerilor, ale apostolilor si ale sfintilor parinti.

          In timpul Sf. Liturghii, Iisus moare in chip tainic, dandu-si viata pentru noi si ofera Tatalui ceresc Sangele Sau pentru mantuirea noastra, a celor care ne aflam de fata si care suntem pomeniti la Sf. Proscomidie. In timpul Sf. Liturghii se petrec minuni mari. In chip nevazut, multi crestini care-si plang pacatele, dupa spovedanie, au fericirea ca acestea sa fie stropite cu Sangele Domnului Hristos si curatite de petele pacatului. Sfintii ingeri, in chip nevazut, impart acestora daruri binefacatoare.

          Cand luam parte la Sf. Liturghie, diavolul este tinut departe de noi, iar noi ajungem cu totul duhovnicesti, putand oferi si noi jertfa sfanta de lauda pentru altii. Prin participarea la Sf. Liturghie, aducem cea mai placuta inchinaciune Sf. Treimi, lui Dumnezeu. Cinstim Patimile Domnului, cinstim pe Maica Domnului si ne bucuram impreuna cu ea de darurile Fiului sau.
Luand parte la Sf. Liturghie inseamna a face cea mai mare si frumoasa fapta. Este un act de credinta suprem care ne asigura o mare rasplata.

          Sunt nenumarate darurile pe care le primim de la Cina cea de Taina, de la masa cea bogata la care suntem invitati prin Sf. Evanghelie de astazi.

          Raspunzand chemarii lui Dumnezeu ne asemanam sfintilor, primind si binecuvantarea lor.