Inmultirea celor cinci paini si doi pesti in pustie

16-08-2013 | Categorie: Cuvant Evanghelic

CUVANTUL EVANGHELIC

Duminica, 18 august 2013, se va citi la Sfanta Liturghie urmatorul cuvant evanghelic:

"In vremea aceea Iisus a vazut multimea de oameni si I S-a facut mila de ei si a vindecat pe bolnavii lor.
Iar cand s-a facut seara, ucenicii au venit la El si I-au zis: Locul este pustiu si vremea, iata, a trecut; deci, da drumul multimilor ca sa se duca in sate sa-si cumpere mancare.
Iisus insa le-a raspuns: N-au trebuinta sa se duca; dati-le voi sa manance.
Iar ei I-au zis: Nu avem aici decat cinci paini si doi pesti.
Si El a zis: Aduceti-Mi-le aici. Si poruncind sa se aseze multimile pe iarba si luand cele cinci paini si cei doi pesti si privind la cer, a binecuvantat si, frangand, a dat ucenicilor painile, iar ucenicii, multimilor.
Si au mancat toti si s-au saturat si au strans ramasitele de faramituri, douasprezece cosuri pline.
Iar cei ce mancasera erau ca la cinci mii de barbati, afara de femei si de copii.
Si indata Iisus a silit pe ucenici sa intre in corabie si sa treaca inaintea Lui pe tarmul celalalt, pana ce El va da drumul multimilor".  (Matei XIV, 14 - 22. Duminica a VIII-a dupa Rusalii)


Primul indemn al Evangheliei citite astazi este acesta: sa hranim mai intai sufletul nostru cu ascultarea cuvantului lui Dumnezeu si sa cerem de la Hristos vindecare sufleteasca si trupeasca. Din acest motiv, Biserica Ortodoxa a randuit sa postim inainte de-a participa la Sfanta Liturghie, pentru ca mai intai sa ne hranim sufletul ascultand cuvantul lui Dumnezeu din Sfanta Evanghelie si apoi sa ne impartasim cu Hristos Domnul din Sfanta Euharistie, “spre vindecarea sufletului si a trupului”.

Astfel, aratam ca omul este in primul rand fiinta spirituala, avand suflet nemuritor, chemat la viata cereasca vesnica, desi este purtator de trup material, vietuitor pe pamant si trecator. Omul este o fiinta spirituala vizibila, intrupata (purtatoare de trup), o fiinta rationala, libera si iubitoare. Ca atare, omul se hraneste spiritual cu sensurile sau intelesurile descoperite lui de Cuvantul lui Dumnezeu, Creatorul lumii si al omului.

Cand Hristos Domnul predica Evanghelia mantuirii sau a Imparatiei cerurilor, El de fapt ne descopera taina vietii vesnice la care este chemat omul creat dupa chipul lui Dumnezeu Cel vesnic viu. Prin urmare, in fiecare zi, si mai ales in duminici si sarbatori, trebuie sa ne hranim sufletul cu semintele intelesurilor dumnezeiesti ale Sfintelor Scripturi, ale Sfintelor Taine si ale sfintelor slujbe din Biserica.