Duminica Tuturor Sfintilor

28-06-2013 | Categorie: Cuvant Evanghelic

Duminica, 30 iunie 2013, se va citi la Sfanta Liturghie urmatorul cuvant evanghelic:

Oricine va marturisi pentru Mine inaintea oamenilor, marturisi-voi si Eu pentru el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri. 
Iar de cel ce se va lepada de Mine inaintea oamenilor si Eu Ma voi lepada de el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri. 
Nu socotiti ca am venit sa aduc pace pe pamant; n-am venit sa aduc pace, ci sabie. 
Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa, pe nora de soacra sa. 
Cel ce iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine. 
Si cel ce nu-si ia crucea si nu-Mi urmeaza Mie nu este vrednic de Mine. 
Atunci Petru, raspunzand, I-a zis: Iata noi am lasat toate si Ti-am urmat Tie. Cu noi oare ce va fi? 
Iar Iisus le-a zis: Adevarat zic voua ca voi cei ce Mi-ati urmat Mie, la innoirea lumii, cand Fiul Omului va sedea pe tronul slavei Sale, veti sedea si voi pe douasprezece tronuri, judecand cele douasprezece semintii ale lui Israel. 
Si oricine a lasat case sau frati, sau surori, sau tata, sau mama, sau femeie, sau copii, sau tarine, pentru numele Meu, inmultit va lua inapoi si va mosteni viata vesnica. 
Si multi dintai vor fi pe urma, si cei de pe urma vor fi intai. 
 (Matei X, 32-35; 37-38; 19, 27-30. Duminica Tuturor Sfintilor)
 
In Duminica Tuturr Sfintilor, cred ca este potrivit sa ne aplecam mai mult spre ceea ce reprezinta in ziua de azi SFINTENIA:
 
Ca sa fim sinceri, de ce sa nu recunostem ca nu stim inca de ajuns despre sfintire. Cu alte cuvinte nu stim sa fim sfinti. Si este explicabil. Omul nu stie sa defineasca sfintenia pentru ca ea este o caracteristica din afara lumii materiale si intra de cele mai multe ori in contradictie cu constitutia noastra fizica, organica, animalica. Cuvintul in greceste inseamna " ales", sau " pus de-o parte ".
Dar aceasta traducere ne pune si mai mult in incurcatura. Pus de o parte de cine?, de ce?, si cine se califica la aceasta. Numai biblia ne dezvaluie adevarul despre sfintenie. Sfintenia este caracterul Lui Dumnezeu Creatorul. Este caracterul care defineste " prezenta " Unicului Dumnezeu " din toata existenta. Nimic din ce este creat nu poate sa existe in prezenta directa a Fiintei Supreme a Lui Dumnezeu. Biblia ne relateaza cum Moise a primit porunca sa se descalte caci locul pe care calca la acel moment era " sfint " , adica o prezenta a Creatorului impunea sfintene.
 
Cei care nu respecta sfintenia Lui Dumnezeu , si nu se conformeaza dupa ea vor fii pedepsiti groaznic. Biblia relateaza citeva cazuri triste. Cind David, imparatul poporului Israel a transportat Chivotul Lui Dumnezeu spre Ierusalim , carul in care era pus Chivotul era pe cale sa se rastoarne si Uza , un slujitor al imparatului , l-a sustinut cu mina. Pedeapsa a fost asa de mare ca slujitorul a murit pe loc spre groaza imparatului si a intregii adunari israelite. De teama , David a refuzat sa duca chivotul la Ierusalim si l-a lasat in Gat, in casa lui Obed. Sfintenia Lui Dumnezeu este deci o realitate si aici pe pamint.
 
Cu tristete trebuie sa recunoastem ca ea se manifesta numai atunci cind omul nu o respecta si este pedepsit. Dumnezeu nu doreste sa ne pedepseasca din pricina sfintenie Sale. El doreste ca omul sa traiasca in propiul sau trup sfintenia. Dumnezeu ne porunceste sa fim Sfinti. El zice " Fiti sfinti, caci Eu sint sfint ! ".In felul acesta sfintenia este o cale de acces la prezenta Lui Dumnezeu si ni o pedeapsa. Daca mergi in prezenta presedintelui statului te imbraci probabil cu cele mai bune haine pe care le ai. Tot asa Dumnezeu cere ca in prezenta Lui Sa avem haina sfinteniei pe noi. Si cred ca are dreptul acesta. 
 
Daca doresti sa ajungi in prezenta Lui Dumnezeu nepedepsit ci primit tu trebuie sa exersezi caracterului prezentei divine, care este Sfintenia. Cred deja ca am definit sfintenia. Sfintenia este caracterul " atmosferic " al prezentei divine al Creatorului. Esti pregatit pentru intilnirea cu El?. Fiecare persoana care a trait pe acest pamint v-a suporta prezenta directa a Divinului Dumnezeu. 
 
Cei care sint declarati sfinti vor trai, iar cei care vor fi declarati pacatosi vor muri departe de prezenta Lui. Biblia ne spune ca omul trebuie sa fie pregatit pentru a face fata prezentei directe a Lui Dumnezeu: " Urmariti pacea cu totii si sfintirea , fara care nimeni nu va vedea pe Domnul. " (Evrei 12:14). Adica daca nu exersezi sfintenia , prezenta Lui Dumnezeu nu iti v-a ingadui sa-I vezi fata. Omul este neputincios sa devina o fiinta sfinta. Dumnezeu a pregatit un plan de sfintire pentru el. Biblia ne relateaza in detaliu acest plan.Isus Hristos a venit in lume sa ne aduca sfintirea , El Fiul Lui Dumnezeu .Cum?Apostolul Pavel ne explica:" " Prin aceasta "voie" am fost sfintiti noi, si anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos , odata pentru totdeauna." (Evrei 10:12). Voia de care vorbeste apostolul este marturisirea Fiului Lui Dumnezeu ca va face " voia Lui Dumnezeu". Si aceasta este adevarata solutie a sfinteniei pentru noi. Sa facem voia Lui Dumnezeu si Dumnezeu ne considera in schimbul supunerii noastre sfinti. 
 
Unde este deci sfintenia si unde sintem noi?.Sfintenia este la Dumnezeu pentru ca numai El este cu adevarat sfint. Iar noi avem acces la sfintenia Lui prin Fiul Sau Isus Hristos, cum spune Biblia : Caci Cel ce sfinteste si cei ce sint sfinti , sint dintr-unul ." ( Evrei 2:11). 
 
Daca vrei sa fii sfint tu trebuie sa fii "una " cu Acela care poseda sfintenia , Dumnezeu. Fii sfint ! Cauta sa devii o fiinta vrednica de prezenta Divina a Creatorului. Si El iti v-a gasi un loc aproape de El. Acolo unde nu este soare pentru ca lumina care v-a lumina este data de prezenta sfinta si imaculata a persoanei Sale Divine.