Duminica Sfintilor Parinti dupa trup ai Domnului

21-12-2012 | Categorie: Cuvant Evanghelic

Duminica, 23 decembrie 2012, se va citi la Sfanta Liturghie urmatorul cuvant evanghelic:

 
1. Cartea neamului lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.
2. Avraam a nascut pe Isaac; Isaac a nascut pe Iacov; Iacov a nascut pe Iuda si fratii lui;
3. Iuda a nascut pe Fares si pe Zara, din Tamar; Fares a nascut pe Esrom; Esrom a nascut pe Aram;
4. Aram a nascut pe Aminadav; Aminadav a nascut pe Naason; Naason a nascut pe Salmon;
5. Salmon a nascut pe Booz, din Rahav; Booz a nascut pe Iobed, din Rut; Iobed a nascut pe Iesei;
6. Iesei a nascut pe David regele; David a nascut pe Solomon din femeia lui Urie;
7. Solomon a nascut pe Roboam; Roboam a nascut pe Abia; Abia a nascut pe Asa;
8. Asa a nascut pe Iosafat; Iosafat a nascut pe Ioram; Ioram a nascut pe Ozia;
9. Ozia a nascut pe Ioatam; Ioatam a nascut pe Ahaz; Ahaz a nascut pe Iezechia;
10. Iezechia a nascut pe Manase; Manase a nascut pe Amon; Amon a nascut pe Iosia;
11. Iosia a nascut pe Iehonia si pe fratii lui, la stramutarea in Babilon;
12. Dupa stramutarea in Babilon, Iehonia a nascut pe Salatiel; Salatiel a nascut pe Zorobabel;
13. Zorobabel a nascut pe Abiud; Abiud a nascut pe Eliachim; Eliachim a nascut pe Azor;
14. Azor a nascut pe Sadoc; Sadoc a nascut pe Achim; Achim a nascut pe Eliud;
15. Eliud a nascut pe Eleazar; Eleazar a nascut pe Matan; Matan a nascut pe Iacov;
16. Iacov a nascut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care S-a nascut Iisus, Care se cheama Hristos.
17. Asadar, toate neamurile de la Avraam pana la David sunt paisprezece; si de la David pana la stramutarea in Babilon sunt paisprezece; si de la stramutarea in Babilon pana la Hristos sunt paisprezece neamuri.
18. Iar nasterea lui Iisus Hristos asa a fost: Maria, mama Lui, fiind logodita cu Iosif, fara sa fi fost ei inainte impreuna, s-a aflat avand in pantece de la Duhul Sfant.
19. Iosif, logodnicul ei, drept fiind si nevrand s-o vadeasca, a voit s-o lase in ascuns.
20. Si cugetand el acestea, iata ingerul Domnului i s-a aratat in vis, graind: Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta, ca ce s-a zamislit intr-insa este de la Duhul Sfant.
21. Ea va naste Fiu si vei chema numele Lui: Iisus, caci El va mantui poporul Sau de pacatele lor.
22. Acestea toate s-au facut ca sa se implineasca ceea ce s-a zis de Domnul prin proorocul care zice:
23. "Iata, Fecioara va avea in pantece si va naste Fiu si vor chema numele Lui Emanuel, care se talcuieste: Cu noi este Dumnezeu“.
24. Si desteptandu-se din somn, Iosif a facut asa precum i-a poruncit ingerul Domnului si a luat la el pe logodnica sa.
25. Si fara sa fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a nascut pe Fiul sau Cel Unul-Nascut, Caruia I-a pus numele Iisus. 
 (Luca I, 1 - 25. Duminica dinaintea Nasterii Domnului)
 
Evanghelia de astazi este un catalog al stramosilor Mantuitorului nostru Iisus Hristos, o enumerare a "norului” de prooroci, drepti si sfinti ai Vechiului Testament care au pregatit venirea Sa in lume. Ei au tinut vie credinta intr-un singur Dumnezeu, Care va trimite pe fiul Sau spre mantuirea oamenilor.
 
De ce este atat de importanta pentru noi pomenirea acestora? Fiecare infaptuire mare a omului, atunci cand isi propune scopuri mari, necesita o pregatire indelungata, profunda; la fel si cele mai mari evenimente din viata nea­mului omenesc se pregateau in decursul multor ani.
 
Daca la fel se intampla si cu faptele omenesti, si cu faptele personale, daca se intampla asa si in istoria omenirii, atunci cu mult mai mult ar trebui sa dureze lucrarea pregatirii marelui eveniment din istoria intregii omeniri - procesul de pregatire a venirii in lume a Domnului Iisus Hristos.
 
Astfel trebuia sa se faca pregatirea neamului omenesc pentru primirea invataturii marete a lui Hristos.
 
Conform acestui catalog, de la Avraam pana la David sunt paisprezece neamuri, de la David pana la stramutarea in Babilon sunt paisprezece neamuri si de la stramutarea in Babilon pana la nasterea lui Hristos sunt iarasi paisprezece neamuri. Aproape cincizeci de nume, care nu ne impresioneaza. Sunt evreiesti si ni se pare obositor sa auzim "a nascut…”, "a nascut…”, "a nascut…”, pana ce coboara scara stramosilor sa ajunga la Fecioara Maria, din care s-a nascut Hristos.
 
Insa aceste nume, pe care noi acum le ascultam cu indiferenta, in acele vremuri creau o mare impresie. Dintre ei unii erau generali, altii erau conducatori, altii profeti, altii patriarhi, altii imparati, altii bogati, altii intelepti precum Solomon, David si altii. Acum nu mai impresioneaza. Ce inseamna asta? Dupa cum aceste nume au fost uitate, asa si toate cate astazi impresioneaza si se aud si se promoveaza, dupa 50-100 de ani cine isi va mai aminti de ele? Undeva, pe vreo pagina a istoriei, cu litere mici, se va scrie ca au trecut pe pamant. Zero bogatiile, functiile, zero toate. Un singur lucru ramane: implinirea voii lui Dumnezeu.
 
Asadar, cu totii suntem implinitorii voii lui Dumnezeu, in masura in care ne facem unelte ale proniei Sale, caci nu este suficient doar sa spui ca Hristos este Mantuitorul oamenilor, in general. Trebuie sa simti ca este si Mantuitorul tau personal!