Duminica Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic

30-05-2014 | Categorie: Cuvant Evanghelic

CUVANTUL EVANGHELIC

Duminica, 1 iunie 2014, se va citi la Sfanta Liturghie urmatorul cuvant evanghelic:

1. Acestea a vorbit Iisus si, ridicand ochii Sai la cer, a zis: Parinte, a venit ceasul! Preaslaveste pe Fiul Tau, ca si Fiul sa Te preaslaveasca.
2. Precum I-ai dat stapanire peste tot trupul, ca sa dea viaţa vesnica tuturor acelora pe care Tu i-ai dat Lui.
3. Si aceasta este viata vesnica: Sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis.
4. Eu Te-am preaslavit pe Tine pe pamant; lucrul pe care Mi l-ai dat sa-l fac, l-am savarsit.
5. Si acum, preaslaveste-Ma Tu, Parinte, la Tine Insuti, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai inainte de a fi lumea.
6. Aratat-am numele Tau oamenilor pe care Mi i-ai dat Mie din lume. Ai Tai erau si Mie Mi i-ai dat si cuvantul Tau l-au pazit.
7. Acum au cunoscut ca toate cate Mi-ai dat sunt de la Tine;
8. Pentru ca cuvintele pe care Mi le-ai dat le-am dat lor, iar ei le-au primit si au cunoscut cu adevarat ca de la Tine am iesit, si au crezut ca Tu M-ai trimis.
9. Eu pentru acestia Ma rog; nu pentru lume Ma rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, ca ai Tai sunt.
10. Si toate ale Mele sunt ale Tale, si ale Tale sunt ale Mele si M-am preaslavit intru ei.
11. Si Eu nu mai sunt in lume, iar ei in lume sunt si Eu vin la Tine. Parinte Sfinte, pazeste-i in numele Tau, in care Mi i-ai dat, ca sa fie una precum suntem si Noi.
12. Cand eram cu ei in lume, Eu ii pazeam in numele Tau, pe cei ce Mi i-ai dat; si i-am pazit si n-a pierit nici unul dintre ei, decat fiul pierzarii, ca sa se implineasca Scriptura.
13. Iar acum, vin la Tine si acestea le graiesc in lume, ca sa fie deplina bucuria Mea in ei.

 (Ioan XVII, 1 - 13. Duminica a VII-a dupa Pasti – A Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic)
                                                          

Buna-Vestire: nu mai exista moarte! Nu mai exista moarte. Domnul Hristos a venit in aceasta lume pamanteasca, S-a coborat in aceasta insula a mortii, ca sa-l preschimbe in insula nemuririi. S-a coborat in aceasta lume, cum se spune in Sfanta Evanghelie de astazi, ca sa dea Viata vesnica tuturor (Ioan 17,2). Tuturor, fiecarei fiinte omenesti si fiecarei creaturi. Oare a facut Domnul aceasta? Fara indoiala Domnul a facut aceasta prin Invierea Sa din morti. A biruit moartea! A biruit moartea pentru fiecare dintre noi, pentru fiecare fiinta omeneasca si pentru fiecare neam omenesc. Si nu numai ca a biruit-o, ci a daruit si Viata Vesnica.

Si Domnul a aratat aceasta prin nenumarate pilde spre a servi ca model prin fiecare Sfant: ca El intr-adevar a venit in aceasta lume sa daruiasca omului Viata vesnica; sa aduca aminte oamenilor ca ei sunt creatie dumnezeiasca; ca sufletul lor este din Ceruri; ca sufletul lor este nemuritor; ca sufletul nemuritor invesniceste si trupul. Si trupul este creat pentru Domnul (1 Corinteni 6, 13 si 19), asa cum spune Sfanta Evanghelie. Si trupul este creat pentru Viata vesnica si el va invia, si trupul fiecaruia, si al meu si al tau si al fiecarei fiinte omenesti va invia in ziua infricosatoarei Judecati, ca sa se incorporeze sufletului sau si sa mosteneasca Imparatia Cerurilor.

Iata, nenumarati marturisitori ai acesteia. Noi astazi slavim pe Sfintii Parinti de la Primul Sinod Ecumenic, cei trei sute optsprezece care ne-au si aratat si au marturisit adevarul Evangheliei lui Hristos si adevarul Bunei Sale Vestiri: Ca aceasta lume a incetat sa mai fie ostrovul mortii si a devenit ostrovul nemuririi. Si fiecare este chemat sa ajunga sa traiasca aceasta, sa-si gaseasca sensul in aceasta lume ca fiinta omeneasca, sensul adevarat, singurul sens.

Iata: trei sute optsprezece Parinti – ce au marturisit ei, ai cui martori sunt ei? Sunt Martorii Dumnezeu-Omului Hristos Celui Inviat, sunt martorii Lui, ca Dumnezeu Cel Adevarat. Prin ce L-au marturisit ei? L-au marturisit prin viata lor sfanta, prin biruinta lor asupra pacatelor, asupra, mortii, biruinta asupra iadului si asupra tuturor diavolilor. Astfel, ei sunt de fapt singurii adevaratii Conducatori de osti ai oastei crestine a lui Hristos in aceasta lume. Conducatori de osti care se lupta pentru noi si impreuna cu noi si in jurul nostru, impotriva oricarui pacat, impotriva oricarei morti, impotriva oricarui diavol, si asigura Viata vesnica. De aceea Biserica ii slaveste si ii proslaveste pe Sfinti in fiecare zi, fiindca ei sunt marturisitori Dumnezeu-Omului Hristos Celui Inviat, a Celui pururi Atotputernic. Nu numai ei, Sfintii Parinti, ci si fiecare Sfant si fiecare Mucenic si fiecare Marturisitor, toti sunt marturisitorii singurului adevar, adevarului esential in aceasta lume, iar acesta este Invierea lui Hristos! Si prin aceasta marturisitorii vietuirii noastre.

[...]

Si ce ne cere El? Credinta in Domnul Hristos, credinta si straduinta in implinirea poruncile Sale, vietuirea dupa Sfintele Sale virtuti. Si Domnul daruieste putere tuturor care arata o asemenea credinta in El.

Fie ca Sfintii Parinti praznuiti astazi sa ne fie de ajutor noua tuturor ca si noi sa implinim poruncile lui Hristos, ca si noi sa ne intarim credinta noastra in Domnul Hristos Cel Inviat. Ca sa nu ne temem nici de pacat, nici de moarte, crezand in Domnul Cel fara de moarte si fara de pacat.

Fie ca rugaciunile Sfintilor Parinti de la Primul Sinod Ecumenic sa ne ajute pe fiecare dintre noi, iar noi in aceasta lume sa aparem ca biruitori asupra oricarui pacat, asupra oricarei morti, asupra oricarui diavol. Si astfel, cu rugaciunile lor, sa dobandim Viata vesnica.

Cuviosul Iustin de Celie, Cuvinte despre vesnicie – predici alese