Dregatorul bogat – pazirea poruncilor

22-11-2013 | Categorie: Cuvant Evanghelic

CUVANTUL EVANGHELIC

Duminica, 24 noiembrie 2013, se va citi la Sfanta Liturghie urmatorul cuvant evanghelic:

Si L-a intrebat un dregator, zicand: Bunule Invatator, ce sa fac ca sa mostenesc viata de veci?

Iar Iisus i-a zis: Pentru ce Ma numesti bun? Nimeni nu este bun, decat unul Dumnezeu.

Stii poruncile: Sa nu savarsesti adulter, sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu marturisesti stramb, cinsteste pe tatal tau si pe mama ta.

Iar el a zis: Toate acestea le-am pazit din tineretile mele.

Auzind Iisus i-a zis: Inca una iti lipseste: Vinde toate cate ai si le imparte saracilor si vei avea comoara in ceruri; si vino de urmeaza Mie.

Iar el, auzind acestea, s-a intristat, caci era foarte bogat.

Si vazandu-l intristat, Iisus a zis: Cat de greu vor intra cei ce au averi in imparatia lui Dumnezeu! Ca mai lesne este a trece camila prin urechile acului decat sa intre bogatul in imparatia lui Dumnezeu.

Zis-au cei ce ascultau: Si cine poate sa se mantuiasca?

Iar El a zis: Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu.

(Luca XVIII, 18 – 27. Duminica a XXX-a dupa Rusalii)

Din pilda de mai sus aflam un adevar, deosebit de important: ca nu este suficient sa respecti poruncile, sa te abtii de la rau, ci trebuie sa faci si mult bine ca sa mostenesti viata cea vesnica. Iar cel mai mare bine pe care-l putea savarsi acest dregator era milostenia, ajutorarea saracilor. Tocmai de aceea Iisus ii da sfatul de a renunta la agonisirea sa materiala, pentru a dobandi comoara spirituala in inima lui, caci toate cele materiale acumulate de noi sunt amenintate de risipire, numai fapta buna are calitatea de a se imprima in sufletul nostru ca o lumina ce ne insoteste in vesnicie. Ca sa fii desavarsit trebuie sa fii urmator al lui Hristos, sa fii activ si sa cultivi prin milostenie legatura cu Hristos, pentru ca El este cu adevarat bogatia cea vesnica si nesfarsita a slavei si fericirii netrecatoare a Preasfintei Treimi.

Bineinteles, schimbarea vietii omului si orientarea ei pe calea desavarsirii nu este usoara. Foarte adesea ne intristam cand Hristos, prin Evanghelie, ne cheama sa ne schimbam viata, sa alungam patimile ascunse in inimile noastre si sa lasam sa vina in locul lor iubirea si lumina lui Hristos. Toate sunt cu putinta cand cautam sincer viata vesnica si cerem ajutorul lui Dumnezeu.